Ceea ce vedeți în imagine are un nume: P4. Aparent banal. Fără nicio semnificație, fără niciun artificiu de marketing. Și, cu toate acestea, e ceva mare. Extrem de mare!
De fapt, P4 este cea mai mare platformă petrolieră din Golf. Cântărește nu mai puțin de 6 200 de tone. Mă uit la filmulețul care prezintă instalarea sa și nu-mi vine să cred. Platforma asta va crește producția cu 35 000 de barili pe zi, fiind capabilă să pompeze 80 000 de barili de apă pentru a menține presiunea rezervorului.
Pentru unii sunt cifre chioare, care nu spun nimic. Cei care știu cu ce se mănâncă toată tehnologia asta rămân uimiți. E o construcție complexă. Până de curând doar 7 țări erau capabile să construiască așa ceva de la A la Z. Acum sunt opt!
Deși pare incredibil, Iranul a proiectat-o, construit-o și instalat-o SINGUR! Pe cont propriu! Iranul ăla pe care „l-a distrus Trump”. Pe care „l-a distrus” atât de rău încât s-a simțit obligat să scoată 300 miliarde de $ ca să scape din chingi. L-a „distrus” atât de rău încât acum rezervele strategice ale SUA sunt aproape de zero. Nici Biden, în senilitatea sa, nu a reușit să ducă atât de jos SUA.
Văzând ceea ce se petrece în Golf, nu pot trece peste o imagine: în timp ce iranienii rezistau bombardamentelor demente și construiau bijuteria asta tehnologică, soldații americani se luptau, la propriu, cu căcatul pe „portavionul lor de ultimă generație”. Sau făceau foamea pe alte portavioane. Asta e SUA. Luați cu lămâie!
P.S. Îmi spune și mie cine era țărănușul ăla de la Ambasada SUA care avea pălărie în culorile steagului american? Că prea rău mi-a zgâriat retina!

0 comentarii:
Trimiteți un comentariu