Hai că m-am enervat. Și-a trimis George Simion recruții așa cum pe vremuri îi trimitea Blaga pe-ai săi. Sunt câteva aspecte pe care nu le-am acoperit în articolul zilei. Nu pentru că le-am ignorat, ci pentru că le-am crezut înțelese de la sine. Așa că le dau acum la liniuță.
- Interesul național imediat al României era scăparea de dezastruoasa guvernare Bolojan. Cu un asemenea personaj rămas la butoane, absolut totul merge în aceeași direcție: pro-război, aruncarea banului public pe arme și creșterea datoriei. Lui Bolojan nu-i pasă că face ilegalități. Ați văzut vreun procuror care să-l investigheze? Cei care ridică în slăvi „jocul AUR” trebuie să înțeleagă sensul votului din Parlament: A FOST UN VOT VEȘTEA CONTRA BOLOJAN. AUR A VOTAT PENTRU BOLOJAN!
- Mulți susțin că „interesul AUR” e cel de organizare a alegerilor anticipate. OK, să presupunem că e așa. Sunt însă două probleme. Prima și cea mai gravă e că NU SE POT ORGANIZA ALEGERI ANTICIPATE DACĂ NU VREA PREȘEDINTELE, INDIFERENT DE CÂTE ORI AR CĂDEA GUVERNUL ÎN PARLAMENT!!! Dacă citești Constituția și nu ești idiot, înțelegi. A doua e că, în lipsa unei legislații specifice pentru organizarea alegerilor anticipate acestea, pur și simplu, nu se pot organiza! Ce au făcut AUR și George Simion pentru rezolvarea acestei probleme spinoase? A fost depus până acum vreun proiect de lege? Dacă l-ar depune, în cât timp l-ar vota Parlamentul? Hai, răspundeți, isteților! A te îmbăta cu apă rece e semn de prostie!
- De ce nu a declanșat George Simion procedurile de suspendare a președintelui? Sunt perfect de acord că numirea lui Veștea a fost neconstituțională, așa cum am spus și în articol. Păi dacă e neconstituțională, de ce nu faci nimic ca să-l suspenzi?
- AUR nu ar fi obținut nimic dacă îl vota pe Veștea - spun propagandiștii care mă înjură. Da, așa e, dar de ce ar fi trebuit să obțină ceva AUR? Interesul partidului - dacă ar fi urmărit interesul național - ar fi fost îndepărtarea urgentă lui Bolojan. Ceea ce, implicit, ar fi condus la slăbirea PNL. Ambele ar fi fost obținute cu Veștea. Guvernul său ar fi fost unul slab, putând fi dat oricând jos de AUR(latura bolojenistă din PNL ar fi votat doar să-l vadă jos).
- Văd că Simion se plânge pe Facebook de prestația lui Țoiu. Păi cine a păstrat-o în fruntea Externelor, nu el??? Sunt curios, ce-o să facă acum? Va face iar un miting de protest în care-i va plimba inutil pe ai săi jumătate de București? Face vreo petiție online sau ce?
Așadar, dragi membri ai AUR, iaca, tocmai ce aveți confirmarea: AȚI FOST MÂNAȚI CA OILE PENTRU SUSȚINEREA LUI BOLOJAN. Luați cu lămâie!












.jpg)