A fost suficient să aduc în discuție acțiunile unui suveranist pentru ca o mulțime de oameni să-mi sară realmente în cap. „Ai schimbat tabăra!”, „Te dai cu ăilalți!” și alte astfel de inepții. Sunt câteva chestii pe care toată lumea ar trebui să le bage la cap. Și, dacă ar reuși să înțeleagă, totul ar fi bine. Le aveți mai jos:
- Nu am făcut nu fac și nici nu voi face parte din nicio tabără. Așa că, dacă vă așteptați să mă apuc să laud gratuit vreo parte, cu siguranță că veți fi dezamăgiți;
- Din punct de vedere practic sunt ceea ce se numește atașat de valorile familiei, comunității, țării. În mod normal termenului i s-ar spune patriot, dar nu vreau să folosesc cuvinte mari. Așadar, nu sunt suveranist, nu patriot economic sau alte aberații scoase din context. Sunt un om care-și iubește familia, comunitatea și țara. Și o face sincer, fără gesturi bombastice sau cuvinte seci.
- Din punctul de vedere al credinței mele, orice vânzare a unei companii rentabile a statului e o crimă: un stat care înregistrează deficite, dacă se apucă să-și vândă companiile rentabile, are cea mai sigură cale spre faliment. Te poți lipsi de astfel de companii atunci când înregistrezi excedente bugetare, în niciun caz când ești pe minus.
- A fi vigilent, indiferent cât de mult l-ai aprecia pe unul pe care-l consideri demn de a te reprezenta, este singurul comportament normal într-o țară în care politicienii se dovedesc mult prea repede lupi în blană de oaie.
- De obicei, când unul se detonează în lumina reflectoarelor, mie-mi devine clar că e ceva puturos la mijloc.
Link aici: https://youtu.be/f4bRKyUpb98
Update: Am văzut acum propunerea legislativă. Într-adevăr, se specifică faptul că ăn cazul „intreprinderilor publice care desfasoara activitați in domenii care apartin infrastructurii critice nationale(...) statul roman, direct sau prin autoritătile publice tutelare ori alte entitiăti publice mandatate in acest scop, trebuie sa detina și sa mentina o participatie care sa ii asigure cel putin două treimi din totalul drepturilor de vot in adunarea generală a acfionarilor sau asociatilor”. Dar asta nu acoperă toate companiile statului. Oricum, e o bulă sănătoasă de oxigen

Total de acord cu punctele de la 2 la 5. De acord și cu punctul 1, deoarece în momentul de față nu consider că mă reprezintă vreo forță politică din cele existente. Nicio pro-europenismul și nici pro-americanismul (prin care înțeleg că fie SUA, fie Bruxelles-ul ne dictează ce să facem, ca niște stăpâni), nu ne sunt benefice. Nouă ne trebuie o politică "România first", suveranitate deplină și demnitate în relațiile externe. Nu să vindem țara și/sau să schimbăm stăpânii.
RăspundețiȘtergereDe aceea consider că este absolut firesc cum vă poziționați.
Din punct de vedere legal emiterea si vanzarea de actiuni este apanajul detinatorului de actiuni.( in cazul nostru statul roman deoarece detine peste 70 % din actiuni ) Comform legii ca sa faci majorare de capital trebuie sa ai cel putin 50 plus unu din actiuni ca sa aprobi majorarea...uneori legea spune ca trebuie sa ai 2/3 din capitalul social ...Deci pe cale de consecinta trebuie sa fi actionar/i majoritar/i ca sa majorezi capitalul si eventual sa decizi ( daca ai 50 + 1 din actiuni ), capitalizarea bursiera.Statul roman fiind mereu in foame de bani, incaseaza anual dividendele fara a decide extinderea/dezvoltarea companiei .Problema este foarte subtila...eu cred ca Peiu ( pe care-l cunosc personal fiind nasul unui nepot de-al meu ) a vrut sa spuna altceva si s-a inteles gresit .Petrisor Peiu nu se vinde pe 2 lei asa ca mai ganditi-va ...
RăspundețiȘtergerehttps://www.luba.ro/vanzarea-actiunilor-la-companiile-de-stat-interzisa-prin-lege-document
Ștergereia vezi podcastul cu makaveli...sa vezi ce i poate pielea lui ninel. si apropo...ninel citit invers e lenin.
Ștergerehttps://www.mediafax.ro/economic/cristian-socol-explica-miza-vanzarii-actiunilor-companiilor-de-stat-control-strategic-deficit-bugetar-si-riscuri-economice-23722533
ȘtergerePartea minunată e că lupta cu reacțiunea nu va mai avea loc. Partea proastă e că reacțiunea a căștigat lupta. Fără să știe de ce, cum, dar mai ales de ce și pentru cine.
RăspundețiȘtergereNorocul dv. că nu faceți parte voluntar, militant, activist, din vreo tabără. Cea patriotică este tabăra nedetrminată, invizibilă și inaudibilă, care nu vorbește în timp ce înceracă să-și dezvolte simțul kinetic mai mult decît cel tactil.
Va fi spectaculos de banal și insesizabil, fericiți cei săraci cu duhul și bogați financiar, vor avea o ocupație pe măsura ambițiilor nedeclarate.
Suveraniștii lu pește să nu se ambaleze, chiar dacă, sau poate de aceea, și acum puterea le va veni din alte zări. Borreale.
Dar nu e așa că simți că poți trăi pe aici? Răspuns. Da, dacă ești conștient că pe ființa ta se distrează mii de dreptcredincioși politic.C adeținuții de odinioară, doar că ăștia se simt liberi. Dacă îi contrezi le dai de lucru deformaților care îmi porunceau mie să-mi pun masca, deși eram singur pe drum. Ei mă arătau cu degetul, că nu aș fi fost singur.
RăspundețiȘtergereEi bine, un om adevărat își alege singurătățile. Ce poate pricepe un subofițer, cu concubina lânga el?
Întrebarea e ce a înțeles un jurist distrus, Pledoiu milițianul, când era să o mierlească, deși a fost oficial doar o dislipidimie, sau cum s-o numi avertismentul respectiv?
Pe lumea cealată sigur va putea face recurs. Așa că ar face mai bine să plece cu jegul de iepure bihoorean. Curve cu multe fete, nici politia nu mai face fata, d apai unul nesemnficiativ ca mine.
Pa , cetățeni.Puteți să vă păstrați decvorațiile, onoarea rămîne în seifuri. Poate și elvețiene.
Listarea la bursă este o ESCROCHERIE, nimic altceva. Pentru naivii care aplaudă de pe margine și, implicit, pentru escrocii participanți la tranzacțiile bursiere este un lucru bun. Singurele tranzacții bursiere cărora le găsesc un rost (utilitate economică) sunt cele care au ca obiect mărfurile. Cu alte cuvinte, bursele de mărfuri sunt dezirabile. În rest nu. Bursele de valori sunt escrocherii (mai mult sau mai puțin elaborate, depinde de spațiul în care activează, însă tot escrocherii rămân; pentru oricine care are cel puțin un neuron funcțional cazul-simbioză Enron și Arthur Andreson este concludent în sensul celor expuse mai sus; nu-i singurul, sunt cu sutele/miile, însă este unul dintre cele mai cunoscute de către cei care știu, cunosc și înțeleg despre ceea ce vorbesc). Nu-i cazul tiriplicilor conduși de AI sau de propriile fanatisme față de ceva (bani, lozinci etc.) sau cineva (politician, acoperit ca jurnalist sau zis-independent ș.a.m.d.).
RăspundețiȘtergereÎn ce privește principiile fiecăruia, ele pot fi confirmate EXCLUSIV prin fapte, vorbele nu fac decât să-l descalifice iremediabil atunci când NU sunt în consonanță cu faptele lui. Cine pretinde că are principii și-'și înjură Țara și concetățenii la grămadă este un NEDEMN, un trădător-manipulator, pentru că dacă i-ar păsa de pământul care i-a dat viață (lui și/sau alor lui) și de semenii lui, atunci ar purcede la acțiune pentru schimbarea în bine - nu doar pentru sine, ci pentru comunitate, semeni, Țără. Aveți destui cititori-comentatori care nu-s în stare de altceva decât de înjurat Țara - România și pe semenii lor, semn că nu's altceva decât niște jalnici oportuniști demni de tot disprețul. Fabricațiile, mai exact fabulațiile de genul "patriotism economic", "suveranism" și altele asemenea sunt paravane pentru FURT, MANIPULARE, SPOLIERE. Nu au nimic în comun cu independența Țării, de vreme ce aceasta nu mai există din 1989 încoace. Țara nu mai este nici măcar autonomă de la lovitura de stat din 1989 încoace. O Țără este suverană atunci când pune pe primul loc interesele și bunăstarea cetățenilor ei, deci a ei înseși. Și nu doar declarativ, ci în fapt. Asta înseamnă suveran și suveranitate. Nu ceea ce vând actualmente tot soiul de găști "suveraniste" care se închină "anului Americii în România" sau UE sau celei mai belicoase nații de pe glob sau oecd sau nato sau oricărei entități suprastatale. A colabora pentru a apăra interesele Țării și ale cetățenilor români este una, a te închina este altceva - fiind echivalentul paravanelor despre care vorbeam mai sus care NU au nimic în comun cu suveranitatea, demnitatea și bunăstarea Țării și a cetățenilor ei, adică cu INDEPENDENȚA. Scuze autorului blogului pentru lungimea comentariului meu și pentru faptul că poate anumite lucruri din ceea ce am spus nu-i sunt pe plac. Are libertatea de a nu publica comentariul.
nu sunt ineptii spuse de unii sau de ceilalti. sunt doar comportamente inepte. asa cum am spus-o acum trei ani pe canalul dvs de telegram, exista o falie adanca, de netrecut aparuta intre locuitorii acestui teritoriu numit romanesc. cetatenii s-au separat profund unii de altii si nu pot tolera pe cei aflati in cealalta parte. punct. argumentatiile de orice fel, ale dvs sau ale altcuiva sunt ascultate diferit, in chei neegale, asumate de o parte sau alta. este si mai interesant faptul ca, asemeni unui film cretinoid cu seisme apocaliptice amarnic crapatoare de pamant, falia se diversifica si din doua parti distincte, acum suntem din ce in ce mai izolati, mai fragmentati unii de altii, si de pe marginea haurilor care ne inconjoara, ne aratam sculele pleostite, vituperand despre mingeacul pe care altul, de peste prapastie, ar trebui sa-l primeasca intr-o copioasa injuratura. nu exista solutie pentru aceasta boala dintre noi. poate doar un razboi devastator in care faliile sa nu mai conteze iar romanii, care or mai ramane, sa iasa din mormanul de sange si rahat si sa se mire ca sunt de fapt la fel si ca poate
RăspundețiȘtergere. Poate. Da, un razboi devastator precum ploaia torentiala care inunda crapaturile țārânei unui pamant uscat de seceta sufletelor. Noastre.
Flaviu
Nu, tu nu ne minți, doar nu pricepi, scoți din context sau te faci că nu înțelegi ce propune Peiu.
RăspundețiȘtergereAsa este
ȘtergereTara asta a fost suverana pe vremea lui Ceausescu.Si atat !In restul Istoriei, Jaf si Cotropire-Romanii, iobagii tuturor strainilor care s-au cacat pe aici.
RăspundețiȘtergereCînd te poți retrage într-o ureche, mare, e drept, începi să apreciezi ceea ce ți se oferă.
RăspundețiȘtergerePoziție asumată pe site AUR: https://partidulaur.ro/dan-dungaciu-prim-vicepresedinte-aur-10-mai-ziua-romaniei-moderne-si-a-parintilor-fondatori/
RăspundețiȘtergere(2.0, am probleme la net/postare)